Używam od 2 lat, bardzo dobrze się sprawdza. Zdecydowaliśmy się na drzewny ponieważ słomiany nasz koń zjadał, podobno to rzadki przypadek ale u mnie rzadkie przypadki są na co dzień :)
Pellet drzewny sosnowy dla koni do boksu 1050 kg w workach 15 kg
Pellet drzewny sosnowy dla koni do boksu 1050 kg w workach 15 kg.
- Granulat sosnowy o absorpcji cieczy przekraczającej 400% wagi własnej
- Pozbawiony pyłu i odkażony termicznie
- Produkt hipoalergiczny dla koni z problemami oddechowymi w tym alergii RAO (COPD)
- Przeznaczony dla koni będących na diecie z powodu wyjadania
- Ekonomiczne zużycie, o 80% mniejsze w porównaniu z tradycyjnym ścieleniem słomą
- Tworzy przyjemny leśny klimat w stajni i pochłania woń amoniaku
- Suche i elastyczne podłoże dla koni zapewnia zdrowie i dobrą kondycję
Kod produktu: PEDREKON
Opis
Pellet drzewny sosnowy dla koni do boksu 1050 kg w workach 15 kg.
Ściółka drzewna, ściółka sosnowa, ściółka dla koni, pellet dla koni, granulat drzewny dla koni
- Granulat sosnowy o absorpcji cieczy przekraczającej 400% wagi własnej
- Pozbawiony pyłu i odkażony termicznie
- Produkt hipoalergiczny dla koni z problemami oddechowymi w tym alergii RAO (COPD)
- Przeznaczony dla koni będących na diecie z powodu wyjadania
- Ekonomiczne zużycie, o 80% mniejsze w porównaniu z tradycyjnym ścieleniem słomą
- Tworzy przyjemny leśny klimat w stajni i pochłania woń amoniaku
- Suche i elastyczne podłoże dla koni zapewnia zdrowie i dobrą kondycję
Pellet to skompresowane suche trociny, które po dodaniu wody zwiększają czterokrotnie swoją objętość. Do produkcji ściółki dla zwierząt wybierany jest suchy surowiec o najwyższej jakości, bez kory i zanieczyszczeń. Po dokładnym odpyleniu włóknina drzewna poddana jest obróbce termicznej a następnie sprasowana pod wysokim ciśnieniem. Uzyskany w ten sposób produkt jest hipoalergiczny- wolny od kurzu, bakterii, pleśni i grzybów. Pellet drzewny jest produktem przyjaznym dla środowiska, rozkłada się znacznie szybciej niż słoma. Uzyskany obornik zazwyczaj posiada tylko niewielką domieszkę drewna, nie zawiera nasion i przetrwalników chwastów, może być bezpiecznie użyty jako nawóz w większości gospodarstw z wyłączeniem np. hodowli pieczarek.
Równo rozgrabiony i zmoczony wodą pellet po około 20 minutach pęcznieje tworząc jednolity materac. Zabrudzone miejsca ciemnieją ułatwiając wybieranie nieczystości a zapach sosnowy tworzy w stajni przyjemny klimat. Podłoże z pelletu drzewnego wymaga dodatkowej pracy polegającej na zraszaniu wodą.
Jeśli nie wykorzystujesz obornika zawierającego drewno sosnowe we własnym zakresie, przed zakupem upewnij się czy będziesz miał odbiorcę na ten rodzaj obornika.
Jak rozpoznać który pellet drzewny sprawdzi się jako ściółka dla koni?
Parametry określane przez producentów pelletu są najczęściej przeznaczone dla branży opałowej. Kaloryczność oraz ilość powstałego w czasie spalania popiołu nie pomagają przy wyborze pelletu jako ściółki dla zwierząt. Wilgotność daje możliwość oceny ile drewna w drewnie a ile w nim wody za którą także płacimy kupując pellet na wagę. Najważniejszym jednak parametrem określającym przydatność pelletu jako ściółki jest użyty do produkcji surowiec. Pellet zgranulowany w drewna drzew miękkich takich sosna czy świerk bardzo szybko się rozpada pod wpływem wilgoci. Już po 2-3 minutach od chwili kontaktu z wodą lub moczem puchnie a twarde granulki całkowicie rozpadają się tworząc miękki materac. Pellet do którego produkcji użyto twarde drewno bukowe, dębowe lub mieszane nawet po kilku godzinach od zmoczenia może nie wchłaniać wody i pozostać twardy. Taki pellet prawdopodobnie sprawdzi się lepiej w roli opału niż ściółki. Jeszcze jednym istotnym czynnikiem, niestety nie podawanym przez producentów jest brak domieszek np. pyłu stolarskiego. Pył stolarski jest trudny na oko do wykrycia, może być natomiast niebezpieczny dla zwierząt. Pył stolarski charakteryzuje się bardzo drobną frakcją wdychaną przez zwierzęta oraz ludzi. Pył stolarski może zawierać lakiery, farby, środki ochrony drewna przez pleśnieniem. Aby uniknąć zakupu pelletu zawierającego domieszki wybierz produkt certyfikowany ENplus A1 lub DIN PLUS. Oferowany przez nas pellet sosnowy posiada certyfikat ENplus A1.
Fotografia przedstawia od lewej pellet sosnowy Dankros, od prawej tani pellet z drewna drzew mieszanych. Zdjęcie wykonano 8 godzin po zalaniu pelletu wodą.
Sposób użycia
Do czystego boksu wsypujemy i rozgrabiamy pellet sosnowy w ilości 15 kg (1 worek) na 1 m2. Powierzchnię zraszamy wodą i przed wprowadzeniem konia odczekujemy około 20 minut. W tym czasie pellet pęcznieje tworząc jednolity materac. Jego dotąd śliskie krawędzie robią się porowate. Tak przygotowane podłoże nie rozsuwa się, zwiększa przyczepność i doskonale chłonie wilgoć. W pierwszym tygodniu użytkowania wybieramy nieczystości stałe oraz ciemny, zabrudzony granulat. W kolejnych tygodniach, po usunięciu odchodów dodajemy czysty pellet sosnowy w ilości 1-2 worki do boksu o wielkości 10-12 m2. Ponadto raz w tygodniu, w celu napowietrzenia, wzruszamy podłoże za pomocą wideł. Po kilku tygodniach podłoże całkowicie ciemnieje, zmiana koloru nie wpływa na zmniejszenie własności absorbujących wilgoć. Boks należy niezwłocznie oczyścić w sytuacji gdy podłoże nie może już wchłonąć większej ilości płynów. Jedna paleta wystarcza na okres 6-12 miesięcy dla jednego boksu o powierzchni 10 m2.
Sposoby pakowania
Gotowy produkt jest dostępny w zgrzewanych foliowych workach 15 kg. Paleta zawiera 70 worków tj. 1050 kg. Pellet dostarczamy także w torbach big-bag umieszczonych na palecie. Do worka big-bag mieści się 875 kg produktu.
Dostawa
Palety dostarczamy za pośrednictwem firmy spedycyjnej pojazdem wyposażonym w windę oraz ręczny wózek paletowy.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Pellet zrobiony z drewna a nie klejonych odpadów płyt meblowych. Dobrze chłonie i pachnie lasem.
Jasny pachnący i dobrze chłonie mocz i wodę. Po zwilżeniu szybko robi się trocinowa kołderka
Używamy drugi rok mimo że bardzo podrożał. Próbowaliśmy ze względu na cenę przejść na słomiany. Mimo znacznej różnicy w cenie ten pelet okazał się tańszy w użyciu.
Najbardziej chłonne i wydajne podłoże jakie mieliśmy. Tylko ta wciąż rosnąca cena.
Najlepszy pellet jaki stosowałam.Bardzo ładnie chłonie i naprawdę dobrze się go sprząta.Jest wydajny i na długo starczy.
Dla nas lepszy niż słomiany, przyjemny kolor i zapach, dobra wydajność
Ładny kolor i zapach. Pellet krótki i nie jest zbity na szklisto, przez co bardzo szybko pęcznieje. W zasadzie nie trzeba polewać wodą, na drugi dzień ładnie się rozkłada. Zastanawiamy się nad zakupem mat dla zwiększenia oszczędności
Używałem pelletu słomianego ale niestety koń się nażarł i był problem. Dla żarłoków podobno lepiej kupować pellet rozdrobniony, ja nie ryzykowałem. Pierwszy raz użyliśmy peletu drzewnego, byliśmy sceptyczni bo koń w boksie obok też stoi na pelecie drzewnym ale innej firmy. Tamten pellet jak zaczarowany nie chce się rozsypać, nawet zmoczony puchnie tylko częściowo. Sprzedawca powiedział jak przetestować czy pellet nadaje się na ściółkę dla konia, po teście kupiłem dankrosa. Jesteśmy naprawdę zadowoleni efektu, ładny kolor i zapach, świetnie chłonie i rozpada się w kilka minut po zmoczeniu. Koń oczywiście go nie zjada.
Witam Pelet drewniany wybrany jako kompromis cenowy miedzy słomianym (niestety zjadany przez niektóre konie) a trocinami. Użyty w czterech bokach po 7,5m2, podłogą betonowa. Pięć worków na box na wstępne słanie. Po zroszeniu woda i odczekaniu 20 minut otrzymaliśmy jednolita nieślizgającą się ściółkę. Boxy czyszczone raz dziennie z nawozu i moczu, dobry efekt daje zruszyć całość widłami i wyrównać. Zachowuje estetyczny ciemnobeżowy kolor i przyjemny zapach. Boxy opróżniane co dwa tygodnie. Na dościelenie idą po trzy worki tygodniowo na box. Paleta 70 worków zapewnia nam miesiąc funkcjonowania w w/w warunkach. Pozdrawiam
Lena