

Na dolnym pasku wybierz Blog aby poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Czy można mieszać różne rodzaje podłoży dla koni?
koński obornik jako nawóz do bezpośredniego użycia
Jakie ściółki mogą poprawić jakość nóżek na fermie drobiu
Alergia u koni
Gryzonie oraz zajęczaki w tym króliki potrzebują w swojej diecie stale dużych ilości dobrego jakościowo siana. Siano dostarcza błonnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania procesów trawiennych zwierząt a także umożliwia ścieranie zębów i zapobiega ich przerostowi. Ponieważ trzonowce gryzoni i królików stale rosną, zwierzątka te muszą stale skubać trawę i przeżuwać. Siano zawiera niewielką ilość składników odżywczych i białka, nie powoduje otyłości bez względu na zjedzoną ilość. Błonnik zawarty w liściach i łodygach suszonej trawy zwanej sianem gwarantuje prawidłowe przesuwanie treści pokarmowej w jelitach roślinożerców, zapobiega to wzdęciom, zaparciom i innym problemom trawiennym.
Pierwszy pokos, ścinany w porze kwitnienia jest szczególnie wskazany dla koni i bydła, następne pokosy nazywa się "potrawem". W miarę kwitnienia i zawiązywania się kłosów, większość składników pokarmowych odkłada się w nasionach, a siano zawiera więcej twardych łodyg, jest więc pożywne i twarde. Dobry potraw, czyli drugi i trzeci pokos siana, choć nie tak bogaty w białka i cukry, jak pierwszy, dla małych roślinożerców jest równie wartościowy, ponieważ jest miękki i obfituje w błonnik.
Miękkie siano jest lepsze dla małych zwierząt, ponieważ ostre, twarde źdźbła mogą spowodować urazy, szczególnie oczu.
Z łąki można uzyskać dwa lub trzy pokosy siana, którego jakość zależy od gatunku trawy, pogody i gleby, na jakiej rosła trawa, ale przede wszystkim od sposobu, w jaki zostało zebrane i następnie było przechowywane. Dobre siano ma kolor zielony, świadczy to o dużej zawartości witaminy A, nie pyli się, ma przyjemny zapach. Jeśli siano jest ciepłe, świadczy to o zachodzących procesach fermentacji.
Siano pastewne zawiera rośliny motylkowe np. lucernę, lucerna jest bogata w białko, cukier i wapń.