Producenci

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt ściółek dla koni, ich szeroki asortyment z pewnością nie ułatwia dokonania wyboru tej jednej najodpowiedniejszej dla Twojego konia. Być może poniższy artykuł pomoże Ci w tym.

Różne rodzaje ściółek mają różne zastosowanie, dzięki temu niezależnie od ewentualnych dolegliwości konia, jego wrażliwości oraz indywidualnych skłonności z pewnością odnajdziesz odpowiedni produkt.

Rodzaje ściółek

Trociny, jest to produkt uboczny procesu obróbki drewna. Trociny z tartaku są zaraz po słomie najtańszym podłożem dla koni, głównym składnikiem ceny będzie najprawdopodobniej koszt transportu, przewożone w workach nasypanych luzem lub całkowicie luzem np. na przyczepie, zajmują dużo miejsca i wymagają składowania pod dachem. Jeśli trociny są suche nadają się na ściółkę dla koni zdrowych. Trociny mokre mogą zawierać zarodniki grzybów i pleśni, cechuje je zmniejszona chłonność i wydajność. W zasadzie trociny z tartaku to 100% drewna. Trociny mogą pochodzić także ze stolarni. Trociny ze stolarni, jeśli nie były przechowywane na zewnątrz, cechuje niska wilgotność. Niestety, trociny ze stolarni mogą posiadać domieszki klejów, farb lub lakierów, wszelkie domieszko dyskwalifikują trociny jako ściółkę dla koni. Trociny czy to z tartaku czy ze stolarni zazwyczaj są mocno zapylone i nie nadają się jako ściółka dla koni alergicznych z RAO (COPD). Trociny mokre lub wysuszone po zamoknięciu mogą zawierać drobnoustroje dyskwalifikujące je do zastosowania dla koni po zabiegach operacyjnych. Ten rodzaj ściółki może nie być dostępny przez cały rok, wymaga dużej i suchej powierzchni do składowania. Główną zaletą trocin jest ich niska cena. Trociny nie są jadalne dla koni i mogą być stosowane jako alternatywne podłoże dla koni  wyjadających słomę.

Wióry drzewne- ściółka wiórowa nie powstają w wyniku cięcia drewna piłą jak to ma miejsce w wypadku trocin. Wióry powstają w wyniku strugania, są zazwyczaj produktem poprodukcyjnym.  Ściółka wiórowa z zasady jest znacznie mniej zapylona w porównaniu do trocin. Wióry bez dodatkowej obróbki są dostępne w handlu zazwyczaj w postaci luźno sypanej do worków. Niektóre ściółki wiórowe, produkowane z myślą o zwierzętach, przechodzą proces termiczny oraz są dodatkowo odpylane. Proces termiczny gwarantuje czystość mikrobiologiczną a ściółki które zostały poddane temu procesowi doskonale nadają się na podłoża dla koni po zabiegach operacyjnych. Ściółki wiórowe poddane procesowi termicznemu zazwyczaj są dodatkowo odpylone. Ściółki wiórowe poddane procesowi termicznemu oraz odpyleniu stosowane są z największym powodzeniem jako podłoża dla koni z alergią RAO (COPD).  Ten rodzaj ściółki wiórowej jest zazwyczaj prasowany w prostopadłościenne baloty i szczelnie zapakowany w folię termozgrzewaną. Baloty w postaci kostek łatwo jest składować i przewozić na paletach. Odpylona i sprasowana ściółka wiórowa niestety nie należy do najtańszych podłoży, można obniżyć jej zużycie stosując ściółkę wiórową w połączeniu z matami stajennymi wykonanymi z gumy lub PVC / PCV. Wióry drzewne nie są jadalne dla koni i mogą być stosowane jako alternatywne podłoże dla koni wyjadających słomę.

Pellet ze słomy w odróżnieniu od konwencjonalnej słomy doskonale absorbuje wilgoć, pod tym względem zachowuje się podobnie do gąbka. Pellet ze słomy wchłania wodę w ilości trzykrotnie przekraczającej własną wagę, chłonąc pęcznieje. Początkowo twardy, po związaniu z wodą i odchodami mokrymi, pellet ze słomy kilkukrotnie zwiększa objętość stając się miękkim i kruchym. Pellet słomiany  w procesie produkcji podlega odpyleniu, sprasowaniu, oraz obróbce termicznej. Tak spreparowana rozdrobniona słoma nie pyli się oraz jest czysta mikrobiologicznie. Pellet ze słomy zazwyczaj dobrze sprawdza się jako podłoże dla koni z alergią oddechową RAO (COPD). Mikrobiologiczna czystość predysponuje go także jako podłoże dla koni po drobnych zabiegach chirurgicznych, trzeba jednak pamiętać iż w słomie bakterie rozwijają się znacznie szybciej niż w ściółkach aseptycznych z drzew iglastych. Pellet ze słomy jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym w porównaniu do ściółki wiórowej, ma on jednak także swoje wady. Przede wszystkim nie nadaje się dla koni mających zwyczaj wyjadania słomy. Konie które wyjadają słomę prawdopodobnie będą wyjadały także pellet. Zjedzenie przez konia pelletu ze słomy z uwagi na pęcznienie może być niebezpieczne dla zwierzęcia. Pellet ze słomy dostarczany jest na palecie workach typu big-bag lub konfekcjonowany w papierowe lub foliowe torby o wadze od 15 do 30 kg. Podłoże to może być stosowany w połączeniu ze ściółką wiórową oraz matami stajennymi. Pellet ze słomy może być dobrą alternatywą dla podłoży pochodzenia drzewnego w sytuacji gdy powstaje problem z odbiorem obornika zawierającego drewno, np. gdy odbiorą obornika z Twojej stajni jest pieczarkarnia.

Pellet drzewny to skompresowane trociny, który po dodaniu wody zwiększa swoją objętość. Jest używany przede wszystkim jako biopaliwo, ale po spełnieniu kilku warunków może być bardzo dobrym podłożem w stajennym. Najlepszym surowcem do produkcji tego rodzaju ściółki są trociny drzew iglastych. Drewno iglaste zawiera aseptyczne olejki eteryczne przeciwdziałąjące rozwojowi bakterii. Ponadto piękny leśny zapach pomaga niwelować woń amoniaku zwierzęcych odchodów. Jeśli w procesie produkcji surowiec został pozbawiony pyłu wytworzony pellet drzewny nie będzie się pylił i z powodzeniem może być stosowany dla koni z problemami oddechowymi, włącznie z alergią RAO (COPD). Chłonność pelletu drzewnego przewyższa chłonność pelletu ze słomy. 1 kg pelletu drzewnego może wchłonąć około 4 litry wody i moczu. Pellet  po wysypaniu w czystym w boksie należy obficie zwilżyć wodą i zaczekać około 20 minut aż spulcnieje, wymaga to dodatkowej pracy i w niewielkim stopnia zmniejsza absorbcję wilgoci. W kolejnych tygodniach wybieramy odchody, napowietrzamy podłoże za pomocą wideł i uzupełniamy granulat ponownie zwilżając go wodą. Boks opróżnia się po 4-6 tygodniach. Chociaż chłonność granulatu drzewnego jest bardzo dobra, trzeba pamiętać że po zbytnim nasiąknięciu staje się niezdrową dla końskich kopyt błotnistą „papką”.
 Pellet drzewny jest niejadalny dla koni i z powodzeniem może być stosowany dla koni będących na diecie. Przed wyborem podłoża pochodzenia drzewnego należy się upewnić czy będziemy mieć odbiorcę obornika zawierającego drewno. Ściółka dostarczana jest na palecie torbach typu big-bag lub konfekcjonowana w foliowe worki o wadze 15 kg.
 
Torf
jako ściółka dla koni posiada bardzo dobre właściwości absorbujące, szybko rozkłada się i nie pyli, jest wskazany dla koni z problemami oddechowymi w tym RAO (COPD). Konie niechętnie go jedzą, a na pościelenie całego boksu nie jest potrzebna  dużą ilość. Torf redukuje nieprzyjemne zapachy w stajni i utrzymuje ciepło, mokry zimą może zamarznąć. Nazywany ciemnym piaskiem niestety nieestetycznie wygląda w stajni. Jego ciemna barwa utrudnia ocenę ilości odchodów oraz ich wybieranie. Uwaga, do ścielenia dla koni nadaje się najlepiej torf wrzosowy, kopalniany torf ogrodniczy choć znacznie tańszy okazuję się niepraktyczny w stajni. Kwaśny odczyn PH możemy łatwo zredukować dodając wapna.

Słoma lniana
jest użytkowana na potrzeby stajenne stosunkowo od niedawna. Jest bardziej chłonna od trocin, porównywalnie z pelletem drzewnym. Ściółka lniana jest całkowicie niejadalna i nie pyli się, jest łatwa w utrzymaniu. Ściółka lniana dosyć szybko się rozkłada, tworząc wartościowy kompost. Rozpoczęcie użytkowania ściółki lnianej wymaga jednak dosyć dużego nakładu finansowego. Ściółka ta daje efekt elastycznego materaca, nie przyczepia się do sierści i grzywy konia. Ściółka lniana tworzy w boksie  bezpieczny, miękki i nieprzesuwający się pod kopytami „materac”. Ponieważ nie tworzy  pustych przestrzeni doskonale nadaje się do boksów o powierzchni betonowej, nie wymaga  użycia mat stajennych . Jeśli len w procesie produkcji został odpylony i poddany obróbce termicznej, powstała z niego ściółka może być doskonałym podłożem dla koni z alergią RAO (COPD). Słoma lniana niestety może być śliska.

Maty stajenne
, gumowe lub PVC, eliminują lub znacznie ograniczają zużycie ściółki. Żywotność mat stajennych wynosi około dziesięciu lat, na szczęście pojawiły się w handlu niedrogie maty produkcji krajowej. W boksach z prawidłowym spadkiem oraz odpływami maty mogą być używane bez ściółki. W innych przypadkach należy dodatkowo pościelić maty w celu absorbcji moczu i wody. Doskonałą ściółką na maty stajenne mogą być wióry drzewne lub pellet ze słomy czy z drewna. Maty muszą być dosyć często sprzątane – nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Peer-Span ściółka wiórowa trociny dla koni RAO bezpłatna dostawa

Peer-Span ściółka wiórowa trociny dla koni RAO bezpłatna dostawa
Peer-Span ściółka wiórowa trociny dla koni RAO bezpłatna dostawa

Peer-Span - podłoże specjalistyczny dla koni z alergią.
Wysokochłonna, niepyląca, pozbawiona bakterii, grzybów i roztoczy ściółka wiórowa.

Wybierz paletę - 12 lub 15 kostek o wadze 25 kg

bezpłatna wysyłka!

Cena: 642,00 zł

Pellet ze słomy dla koni STROHGRAN bezpłatna dostawa

Pellet ze słomy dla koni STROHGRAN bezpłatna dostawa
Pellet ze słomy dla koni STROHGRAN bezpłatna dostawa

Szczególne wskazanie dla koni po operacji oraz będących na diecie.

W połączeniu ze ściółką wiórową PEER-SPAN jest doskonałym rozwiązaniem ekonomicznym dla koni u których stwierdzono RAO.

975 kg pelletu ze słomy na palecie- torba bigbag, papierowe lub foliowe worki .

Zapas do boksu dla jednego konia na 3 miesiące.

Bezpłatna dostawa!

 

Cena: 765,00 zł

Maty drenażowe ujeżdżalnia odwodnienie stabilizacja

Maty drenażowe ujeżdżalnia odwodnienie stabilizacja
Maty drenażowe ujeżdżalnia odwodnienie stabilizacja

Maty drenażowe pozwalają zachować suche i zdrowe kopyta, doskonale separują wodę, stabilizują grunt a także zwiększają przyczepność

Stabilizacja podłoża w miejscach zadaszonych
Do stabilizacji podłoża w miejscach zadaszonych użyj mat bez otworów.

Odwodnienie i stabilizacja gruntu na zewnątrz
W celu osuszenia i stabilizacji gruntu na zewnątrz użyj mat z otworami.

Cena: 85,00 zł
szt.
 • nowość

Maty stajenne do boksów dla koni

Maty stajenne do boksów dla koni
Maty stajenne do boksów dla koni

Maty stajenne do boksów oraz transportu koni

 • chronią stawy, ścięgna i kopyta
 • zapewniają izolację termiczną izolując od zimna i gorąca
 • absorbują wibracje i dźwięk
 • ograniczają zużycie ściółki
 • dają stabilne antypoślizgowe oparcie
 • idealne rozwiązanie w połączeniu ze ściółką wiórową PEER-SPAN dla alergików cierpiących na RAO (COPD)
Cena: 79,00 zł
szt.
 • nowość

Ściółka lniana dla koni odpylona słoma lniana 300-420 kg

Ściółka lniana dla koni odpylona słoma lniana 300-420 kg
Ściółka lniana dla koni odpylona słoma lniana 300-420 kg

Bezpłatna dostawa!

 • Hipoalergiczna, len jest bezpyłowy i nie zawiera alergenów
 • Wydajna, 1 kg wchłania od 4 do 5 litrów mocznika i wody
 • Niejadalna, wskazana dla koni będących na diecie
 • Suche elastyczne podłoże chroni stawy i kopyta koni oraz izoluje termicznie
 • Przyjemny zapach w stajni, biochemicznie wiąże amoniak występujący w moczu
 • Obornik jako nawóz , neutralne PH, krótki czas kompostowania
Cena: 555,00 zł

EkoPELLET ze słomy dla drobiu i koni worki lub big-bag

EkoPELLET ze słomy dla drobiu i koni worki lub big-bag
EkoPELLET ze słomy dla drobiu i koni worki lub big-bag

Ekologiczny pellet ze słomy dla drobiu, koni, zwierząt domowych
na palecie 65 worków 15 kg lub
 w torba typu big-bag 
Bezpłatna dostawa pojazdem z windą i paleciakiem!

Cena: 720,00 zł
 • nowość

Maty stajenne OTTO Sport (zakup minimum 8 sztuk)

Maty stajenne OTTO Sport (zakup minimum 8 sztuk)
Maty stajenne OTTO Sport (zakup minimum 8 sztuk)

 Maty stajenne OTTO Sport.
Sprawdzone i przetestowane, tworzą ciepłe i komfortowe warunki w stajniach, zapewniając maksymalną wygodę koniom. Zalecane stosowanie wraz ze ściółką wiórową Peer-Span.

Bezpłatna dostawa!

 

zobacz także doskonałe znacznie tańsze maty polskiej produkcji

 
Cena: 220,00 zł
szt.

Pellet drzewny sosnowy dla koni do boksu 1050 kg w workach 15 kg

Pellet drzewny sosnowy dla koni do boksu 1050 kg w workach 15 kg
Pellet drzewny sosnowy dla koni do boksu 1050 kg w workach 15 kg

 Pellet drzewny sosnowy dla koni do boksu 1050 kg w workach 15 kg.

 • Granulat sosnowy o absorpcji cieczy przekraczającej 400% wagi własnej
 • Pozbawiony pyłu i odkażony termicznie
 • Produkt hipoalergiczny dla koni z problemami oddechowymi w tym alergii RAO (COPD)
 • Przeznaczony dla koni będących na diecie z powodu wyjadania
 • Ekonomiczne zużycie, o 80% mniejsze w porównaniu z tradycyjnym ścieleniem słomą
 • Tworzy przyjemny leśny klimat w stajni i pochłania woń amoniaku
 • Suche i elastyczne podłoże dla koni zapewnia zdrowie i dobrą kondycję
Cena: 1 015,00 zł
( 1 szt. = 14,50 zł )
 • nowość

Pellet z Miskanta

Pellet z Miskanta
Pellet z Miskanta

Pellet ściółkowy z Miskanta Olbrzymiego
Miscanthus pellets Horse Bedding 8 mm
idealny dla gospodarstw w obszarze miejskim
nie zawiera żadnych środków ochrony roślin, nawozów, lepiszczy
dedykowany dla koni z RAO (COPD)
Bezpłatna dostawa!

Cena: 1 220,00 zł
 • nowość

Torf wrzosowy ściółka torfowa dla koni z RAO

Torf wrzosowy ściółka torfowa dla koni z RAO
Torf wrzosowy ściółka torfowa dla koni z RAO

Zamów z bezpłatną dostawą!

Ściółka torfowa dla koni zawiera 100% czystego torfu wrzosowego.

Opakowanie: big-bag 6000 litrów lub worki 250 litrów na palecie.

Cena: 670,00 zł
 • nowość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl