Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt ściółek dla koni, ich szeroki asortyment z pewnością nie ułatwia dokonania wyboru tej jednej najodpowiedniejszej dla Twojego konia. Różne rodzaje ściółek mają różne zastosowanie, dzięki temu niezależnie od ewentualnych dolegliwości konia, jego wrażliwości oraz indywidualnych skłonności z pewnością odnajdziesz odpowiedni produkt.

Jeżeli jeszcze nie wiesz którą ściółkę wybrać poniżej listy produktów znajdziesz szczegółowy opis.

 

ściółki dla koni

  • nowość
Pellet bukowo-olchowy hipoalergiczna ściółka dla koni Pellet bukowo-olchowy hipoalergiczna ściółka dla koni
Producent: Duda Natural
Cena:

1 985,00 zł

( 1 szt. = 28,36 zł )
zestaw
zobacz więcej
  • nowość

Ściółka wiórowa, lniana, torf, pellet ze słomy lub sosnowy - przeczytaj i wybierz najodpowiedniejsze podłoże dla Twojego konia

 

Jaka ściółka dla konia? Jakie wybrać trociny do stajni dla koni?  

 

Rodzaje ściółek

Trociny, jest to produkt uboczny procesu obróbki drewna. Trociny z tartaku są zaraz po słomie najtańszym podłożem dla koni, głównym składnikiem ceny będzie najprawdopodobniej koszt transportu, przewożone w workach nasypanych luzem lub całkowicie luzem np. na przyczepie, zajmują dużo miejsca i wymagają składowania pod dachem. Jeśli trociny są suche nadają się na ściółkę dla koni zdrowych. Trociny mokre mogą zawierać zarodniki grzybów i pleśni, cechuje je zmniejszona chłonność i wydajność. W zasadzie trociny z tartaku to 100% drewna. Trociny mogą pochodzić także ze stolarni. Trociny ze stolarni, jeśli nie były przechowywane na zewnątrz, cechuje niska wilgotność. Niestety, trociny ze stolarni mogą posiadać domieszki klejów, farb lub lakierów, wszelkie domieszko dyskwalifikują trociny jako ściółkę dla koni. Trociny czy to z tartaku czy ze stolarni zazwyczaj są mocno zapylone i nie nadają się jako ściółka dla koni alergicznych z RAO (COPD). Trociny mokre lub wysuszone po zamoknięciu mogą zawierać drobnoustroje dyskwalifikujące je do zastosowania dla koni po zabiegach operacyjnych. Ten rodzaj ściółki może nie być dostępny przez cały rok, wymaga dużej i suchej powierzchni do składowania. Główną zaletą trocin jest ich niska cena. Trociny nie są jadalne dla koni i mogą być stosowane jako alternatywne podłoże dla koni  wyjadających słomę.

Wióry drzewne- ściółka wiórowa nie powstają w wyniku cięcia drewna piłą jak to ma miejsce w wypadku trocin. Wióry powstają w wyniku strugania, są zazwyczaj produktem poprodukcyjnym.  Ściółka wiórowa z zasady jest znacznie mniej zapylona w porównaniu do trocin. Wióry bez dodatkowej obróbki są dostępne w handlu zazwyczaj w postaci luźno sypanej do worków. Niektóre ściółki wiórowe, produkowane z myślą o zwierzętach, przechodzą proces termiczny oraz są dodatkowo odpylane. Proces termiczny gwarantuje czystość mikrobiologiczną a ściółki które zostały poddane temu procesowi doskonale nadają się na podłoża dla koni po zabiegach operacyjnych. Ściółki wiórowe poddane procesowi termicznemu zazwyczaj są dodatkowo odpylone. Ściółki wiórowe poddane procesowi termicznemu oraz odpyleniu stosowane są z największym powodzeniem jako podłoża dla koni z alergią RAO (COPD).  Ten rodzaj ściółki wiórowej jest zazwyczaj prasowany w prostopadłościenne baloty i szczelnie zapakowany w folię termozgrzewaną. Baloty w postaci kostek łatwo jest składować i przewozić na paletach. Odpylona i sprasowana ściółka wiórowa niestety nie należy do najtańszych podłoży, można obniżyć jej zużycie stosując ściółkę wiórową w połączeniu z matami stajennymi wykonanymi z gumy lub PVC / PCV. Wióry drzewne nie są jadalne dla koni i mogą być stosowane jako alternatywne podłoże dla koni wyjadających słomę.

Pellet ze słomy w odróżnieniu od konwencjonalnej słomy doskonale absorbuje wilgoć, pod tym względem zachowuje się podobnie do gąbka. Pellet ze słomy wchłania wodę w ilości trzykrotnie przekraczającej własną wagę, chłonąc pęcznieje. Początkowo twardy, po związaniu z wodą i odchodami mokrymi, pellet ze słomy kilkukrotnie zwiększa objętość stając się miękkim i kruchym. Pellet słomiany  w procesie produkcji podlega odpyleniu, sprasowaniu, oraz obróbce termicznej. Tak spreparowana rozdrobniona słoma nie pyli się oraz jest czysta mikrobiologicznie. Pellet ze słomy zazwyczaj dobrze sprawdza się jako podłoże dla koni z alergią oddechową RAO (COPD). Mikrobiologiczna czystość predysponuje go także jako podłoże dla koni po drobnych zabiegach chirurgicznych, trzeba jednak pamiętać iż w słomie bakterie rozwijają się znacznie szybciej niż w ściółkach aseptycznych z drzew iglastych. Pellet ze słomy jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym w porównaniu do ściółki wiórowej, ma on jednak także swoje wady. Przede wszystkim nie nadaje się dla koni mających zwyczaj wyjadania słomy. Konie które wyjadają słomę prawdopodobnie będą wyjadały także pellet. Zjedzenie przez konia pelletu ze słomy z uwagi na pęcznienie może być niebezpieczne dla zwierzęcia. Pellet ze słomy dostarczany jest na palecie workach typu big-bag lub konfekcjonowany w papierowe lub foliowe torby o wadze od 15 do 30 kg. Podłoże to może być stosowany w połączeniu ze ściółką wiórową oraz matami stajennymi. Pellet ze słomy może być dobrą alternatywą dla podłoży pochodzenia drzewnego w sytuacji gdy powstaje problem z odbiorem obornika zawierającego drewno, np. gdy odbiorą obornika z Twojej stajni jest pieczarkarnia.

Pellet drzewny to skompresowane trociny, który po dodaniu wody zwiększa swoją objętość. Jest używany przede wszystkim jako biopaliwo, ale po spełnieniu kilku warunków może być bardzo dobrym podłożem w stajennym. Najlepszym surowcem do produkcji tego rodzaju ściółki są trociny drzew iglastych. Drewno iglaste zawiera aseptyczne olejki eteryczne przeciwdziałąjące rozwojowi bakterii. Ponadto piękny leśny zapach pomaga niwelować woń amoniaku zwierzęcych odchodów. Jeśli w procesie produkcji surowiec został pozbawiony pyłu wytworzony pellet drzewny nie będzie się pylił i z powodzeniem może być stosowany dla koni z problemami oddechowymi, włącznie z alergią RAO (COPD). Chłonność pelletu drzewnego przewyższa chłonność pelletu ze słomy. 1 kg pelletu drzewnego może wchłonąć około 4 litry wody i moczu. Pellet  po wysypaniu w czystym w boksie należy obficie zwilżyć wodą i zaczekać około 20 minut aż spulcnieje, wymaga to dodatkowej pracy i w niewielkim stopnia zmniejsza absorbcję wilgoci. W kolejnych tygodniach wybieramy odchody, napowietrzamy podłoże za pomocą wideł i uzupełniamy granulat ponownie zwilżając go wodą. Boks opróżnia się po 4-6 tygodniach. Chociaż chłonność granulatu drzewnego jest bardzo dobra, trzeba pamiętać że po zbytnim nasiąknięciu staje się niezdrową dla końskich kopyt błotnistą „papką”.
 Pellet drzewny jest niejadalny dla koni i z powodzeniem może być stosowany dla koni będących na diecie. Przed wyborem podłoża pochodzenia drzewnego należy się upewnić czy będziemy mieć odbiorcę obornika zawierającego drewno. Ściółka dostarczana jest na palecie torbach typu big-bag lub konfekcjonowana w foliowe worki o wadze 15 kg.
 
Torf
jako ściółka dla koni posiada bardzo dobre właściwości absorbujące, szybko rozkłada się i nie pyli, jest wskazany dla koni z problemami oddechowymi w tym RAO (COPD). Konie niechętnie go jedzą, a na pościelenie całego boksu nie jest potrzebna  dużą ilość. Torf redukuje nieprzyjemne zapachy w stajni i utrzymuje ciepło, mokry zimą może zamarznąć. Nazywany ciemnym piaskiem niestety nieestetycznie wygląda w stajni. Jego ciemna barwa utrudnia ocenę ilości odchodów oraz ich wybieranie. Uwaga, do ścielenia dla koni nadaje się najlepiej torf wrzosowy, kopalniany torf ogrodniczy choć znacznie tańszy okazuję się niepraktyczny w stajni. Kwaśny odczyn PH możemy łatwo zredukować dodając wapna.

Słoma lniana
jest użytkowana na potrzeby stajenne stosunkowo od niedawna. Jest bardziej chłonna od trocin, porównywalnie z pelletem drzewnym. Ściółka lniana jest całkowicie niejadalna i nie pyli się, jest łatwa w utrzymaniu. Ściółka lniana dosyć szybko się rozkłada, tworząc wartościowy kompost. Rozpoczęcie użytkowania ściółki lnianej wymaga jednak dosyć dużego nakładu finansowego. Ściółka ta daje efekt elastycznego materaca, nie przyczepia się do sierści i grzywy konia. Ściółka lniana tworzy w boksie  bezpieczny, miękki i nieprzesuwający się pod kopytami „materac”. Ponieważ nie tworzy  pustych przestrzeni doskonale nadaje się do boksów o powierzchni betonowej, nie wymaga  użycia mat stajennych . Jeśli len w procesie produkcji został odpylony i poddany obróbce termicznej, powstała z niego ściółka może być doskonałym podłożem dla koni z alergią RAO (COPD). Słoma lniana może być śliska.

Maty stajenne
, gumowe lub PVC, eliminują lub znacznie ograniczają zużycie ściółki. Żywotność mat stajennych wynosi około dziesięciu lat, na szczęście pojawiły się w handlu niedrogie maty produkcji krajowej. W boksach z prawidłowym spadkiem oraz odpływami maty mogą być używane bez ściółki. W innych przypadkach należy dodatkowo pościelić maty w celu absorbcji moczu i wody. Doskonałą ściółką na maty stajenne mogą być wióry drzewne lub pellet ze słomy czy z drewna. Maty muszą być dosyć często sprzątane – nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

W kategorii "ściółki dla koni" w naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór różnych rodzajów ściółek, które pomogą utrzymać czystość i higienę w stajni. Dostępne w naszej ofercie ściółki dla koni to: ściółka wiórowa (trociny), ściółka lniana, ściółka torfowa, pellet ze słomy oraz maty stajenne.

Ściółka wiórowa (trociny) to klasyczna i popularna opcja, która zapewnia doskonałe właściwości chłonne i pochłaniające zapach. Nasza ściółka wiórowa jest wykonana z naturalnych drewnianych wiórów, co sprawia, że jest miękka i przyjazna dla kopyt koni.

Ściółka lniana to innowacyjna opcja, która jest łatwa w użyciu i zapewnia wyjątkową higienę w stajni. Jest to naturalny produkt, który pochłania wilgoć i zapach, a także zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii.

Ściółka torfowa to kolejna opcja, która jest bardzo skuteczna w utrzymaniu czystości w stajni. Jest to naturalny produkt, który jest bogaty w składniki mineralne i ma właściwości antybakteryjne.

Pellet ze słomy to innowacyjna opcja, która jest łatwa w użyciu i zapewnia doskonałe właściwości chłonne. Jest to naturalny produkt, który pochłania wilgoć i zapach, a także zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii.

Mamy również maty stajenne, które są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą obniżyć zużycie ściółek. Maty te są wykonane z trwałych i odpornych materiałów, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo dla koni.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybierania najlepszych ściółek dla Twojego konia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl