Co to są certyfikaty DIN Plus i EN Plus oraz czym się różnią?

 

Certyfikat jest potwierdzeniem przez niezależną firmę, że dany pellet spełnia wymagania konkretnych norm parametrów technicznych. Certyfikat może odnosić się do procesu produkcji lub/oraz do jego jakości. Najbardziej powszechne certyfikaty w Polsce i w Europie to DINplus oraz ENplus A1.

Producenci oznaczający swój produkt certyfikatem DINplus muszą co tydzień kontrolować poziom wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości wypełniaczy. Taki certyfikat można otrzymać na 5 lat. Firma certyfikująca może przeprowadzać u producenta niezapowiedziane kontrole. Dzięki temu systemowi nadawane są certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań normy EN 14961-2 w klasie A1 dla pelletu drzewnego z przeznaczeniem dla kotłów centralnego ogrzewania.

Certyfikat EN Plus potwierdza, że produkt oraz łańcuch jego dostaw są zgodne z normą EN 14961-2 w klasie A1 lub A2. Klasy A1 i A2 Dotyczą zawartości popiołu w pellecie w stanie suchym i są następujące: A1 ≤ 0,7 procent; A2 ≤ 1,5 procent; B ≤ 3 procent. W klasie A1 znajduje się pellet przeznaczony do spalania w najbardziej zaawansowanych technologicznie i jednocześnie najbardziej wymagających kotłach, piecach, palnikach; klasie A2 pellet z większą zawartością popiołu dla kotłów posiadających dużą moc. W klasie B jest pellet przemysłowy.

 

pellet opałowy

Pellet drzewny opałowy certyfikat  ENplus A1 Pellet drzewny opałowy certyfikat ENplus A1
Producent: DANKROS
Cena:

1 085,00 zł

( 1 szt. = 15,50 zł )
zobacz więcej

Pellet drzewny jest bezkonkurencyjny wśród paliw stałych – ilość uzyskiwanego popiołu jest nawet 25-cio krotnie niższa niż w przypadku innych produktów grzewczych, emisja szkodliwych gazów zawsze wypada na korzyść pelletu, a emisja gazów cieplarnianych to dziedzina, w której żadne inne paliwo pochodzenia mineralnego nie może z nim konkurować.

Pellet to paliwo stałe w formie granulatu uzyskiwane z biomasy, przeznaczone do spalania w indywidualnych lub zbiorowych instalacjach grzewczych. Może być spalany w kominach dedykowanych do spalania pelletu lub w instalacjach pierwotnie przeznaczonych do spalania ekogroszku. Należy zaznaczyć że sprawność spalania pelletu drzewnego w instalacjach przeznaczonych do spalania ekogroszku może być obniżona do 10% w stusunku do instalacji dedykowanych do spalania pelletu.

Pellet drzewny opałowy produkuje się z odpadów drzewnych. Pellet drzewny – powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz obróbki produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste. Pellet jest produkowany w rozmaitych odmianach i stopniach spalania, w zależności od przeznaczenia, inny pellet używa się w elektrowniach i elektrociepłowniach, a inny w gospodarstwach domowych oraz małych kotłowniach należących do szkół, piekarni, zakładów produkcyjnych. Pellet przeznaczony do użytku nieprzemysłowego jest wytwarzany bez dodatku jakichkolwiek lepiszczy. Wartość opałowa pelletu zależy od surowców, z których go wyprodukowano i przeciętnie dla pelletu drzewnego waha się 15 - 18 MJ/kg, pelletu ze słomy pszennej to średnio około 16 MJ/kg[2], dla porównania ekogroszek ma przeważnie 23 - 26 MJ/kg.

Niewielki rozmiar i regularna forma granulatu pozwala na automatyczne uzupełnianie pieca. Pellet może być dostarczany do pieca za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego albo przenośnika taśmowego. Pellet jest wygodny w magazynowaniu, dostarczany na paletach wprost do klienta.

Pellet może być produkowane z różnych gatunków drewna. Łatwiej jest uzyskać pellet z drewna z drzew iglastych, które ma o dużą zawartość ligniny (26-30% suchej masy) niż z drzew liściastych (19-28%). Pelet wyprodukowany z twardego drewna ma większą gęstość nasypową i większe ciepło spalania.

Polska od lat znajduje się w czołówce rankingu producentów pelletu drzewnego, ajmujemy w nim piątą lokatę. Klimat dla rozwoju rynku pelletu drzewnego w Polsce jest coraz bardziej sprzyjający, i to z kilku powodów. Od dwóch lat rządowy program „Czyste Powietrze” wspiera wymianę starych kotłów na nowe, także pelletowe. Z możliwości tej skorzystało ok. 20 tysięcy beneficjentów. Jak zgodnie twierdzą producenci pelletu, dystrybutorzy paliw oraz producenci kotłów to właśnie pellet drzewny może osiągnąć znaczącą pozycje w rankingu paliw stałych w Polsce. Kolejną wspierającą okolicznością jest wejście w życie rozporządzenia ministra energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Dokument ten wskazywał, że tylko do 30 czerwca 2020 r. obowiązywały normy określone dla miałów węglowych (zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw). W związku z tym, od 1 lipca br. nie można sprzedawać miału z węgla kamiennego do gospodarstw domowych i instalacji o mocy do 1 MW.

Drzewny pellet opałowy jest alternatywą dla tysięcy gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm, które dotychczas korzystały z miału węglowego jako paliwa dla systemów grzewczych. Jest też alternatywą dla ekogroszku.

Konkurencja na rynku producentów korzystnie wpływa na ceny pelletu. Jedni klienci palą tylko markowym pelletem płacąc za niego stosunkowo wysoką cenę, inni kupują mniej znany, ale tańszy. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się także mnóstwo produktów, których jakość budzi oburzenie. Bywa, że konsumenci w partiach pelletu znajdują kawałki plastiku, pellet kruszy się, a po podpaleniu nie pachnie drewnem. Dlatego równolegle ze staraniami o poszerzenie rynku dynamiki nabrały starania o certyfikację tego paliwa i wprowadzenie norm dla pelletu drzewnego. Część producentów pelletu posługuje się certyfikatami np. DINplus lub ENplus A1. Problemem jest to, że są to jedynie systemy dobrowolne, które stosują najlepsze firmy na rynku. Natomiast sprzedawcy oferują też pellet, który nie posiada żadnych certyfikatów. Brakuje też nadzoru ze strony Inspekcji Handlowej czy deklarowane parametry sprzedawanego pelletu są zgodne z rzeczywistością.

Wypróbuj jeden z naszych certyfikowanych produktów, wypierz pellet drzewny z certyfikatem ENplus A1, lub certyfikatem DINplus.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl