Ściółka dla konia z astmą RAO alergią oddechową

Alergia oddechowa u koni jest poważnym problemem zdrowotnym, który może wpływać na jakość życia i wydajność zwierzęcia. Jedną z najczęstszych przyczyn alergii oddechowej u koni jest reakcja na pyłki, pleśnie i roztocza znajdujące się w ściółce. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj ściółki dla konia z astmą (recurrent airway obstruction), która będzie zapewniać komfort i higienę.

Istnieje kilka rodzajów ściółek, które mogą być odpowiednie dla koni z alergią oddechową. Oto niektóre z nich:

Ściółka wiórowa odpyloni i mikrobiologicznie czysta- to ściółka wykonana z drewna sosnowego lub świerkowego, która jest poddawana procesowi sterylizacji i usuwania pyłu. Taka ściółka ma niski poziom bakterii, grzybów i roztoczy oraz nie wydziela lotnych związków organicznych (VOC). Jest to ściółka bardzo chłonna i trwała, która zapewnia suche i ciepłe podłoże dla konia. Przykładem bardzo dobrze odpylonej i mikrobiologicznie czystej ściółki jest Peer-Span.

Ściółka lniana hipoalergiczna odpylona - to ściółka wykonana ze słomy lnianej lub konopnej, która jest również poddawana procesowi usuwania pyłu. Taka ściółka ma wysoką zdolność wiązania wilgoci i zapachów oraz nie powoduje podrażnień skóry ani błon śluzowych. Jest to ściółka miękka i elastyczna, która dobrze dopasowuje się do kształtu ciała konia.
Torf higienizowany termicznie (termizowany) - to ściółka wykonana z torfu niskiego lub wysokiego stopnia rozkładu organicznego (H1-H10), który jest podgrzewany do temperatury około 80°C w celu usunięcia patogenów i nasion chwastów. Taka ściółka ma bardzo niski poziom pyłu oraz bogaty skład mineralny i organiczny. Jest to ściółka izolacyjna i antyseptyczna, która wspomaga gojenie ran. Wysoce kwaśny odczyn torfu jest doskonałą barierą dla rozwoju bakterii.

Każdy z tych rodzajów ściółki ma swoje zalety i wady oraz różni się ceną i dostępnością na rynku. Ważne jest więc, aby przed wyborem skonsultować się ze specjalistą weterynarii lub hodowcą koni oraz sprawdzić indywidualną reakcję swojego zwierzęcia na daną ściółkę.

Ściółka dla konia z astmą RAO alergią oddechową

Kaszel u koni - jak rozpoznać i leczyć najczęstsze przyczyny.

Kaszel u koni to problem, z którym warto się zapoznać, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W tym miejscu przedstawimy najczęstsze przyczyny kaszlu u koni oraz jakie kroki warto podjąć w przypadku ich wystąpienia.

PRZEZIĘBIENIE

Najczęstszą przyczyną kaszlu u koni jest przeziębienie. Objawia się ono zazwyczaj podczas pracy i pierwszych kłusów, kiedy koń zaczyna kaszleć i opuszczać głowę w dół. W przypadku pojawienia się kaszlu warto sprawdzić, czy towarzyszy mu wydzielina z nosa oraz zmierzyć temperaturę ciała konia. Prawidłowy pomiar to między 37 a 38,5 stopnia. W przypadku temperatury powyżej 39 stopni lub występowania wydzieliny podczas kaszlu, należy wezwać weterynarza, ponieważ nasz koń może być przeziębiony lub zarażony chorobą górnych dróg oddechowych. Weterynarz będzie w stanie dokładnie zdiagnozować chorobę i zalecić odpowiednie leczenie.

ALERGIA

Inną przyczyną kaszlu u koni jest alergia. Jest to bardziej skomplikowana sytuacja, która wymaga konsekwentnego podejścia do problemu. Kiedy dowiadujemy się, że nasz koń kaszle, warto przeprowadzić badanie podobne do tego w przypadku przeziębienia. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, należy przystąpić do eliminacji czynników wywołujących reakcję alergiczną. Należy pamiętać, że alergie u koni są coraz częstsze, a jednym z najczęstszych czynników alergicznych jest kurz i pleśń.

W przypadku wystąpienia kaszlu należy przeprowadzić badanie i skonsultować się z weterynarzem, aby zdiagnozować i wyleczyć chorobę. W przypadku alergii, należy konsekwentnie eliminować czynniki wywołujące reakcję alergiczną."

Alergia oddechowa jest jednym z głównych czynników powodujących kaszel u koni. Jest to skomplikowany problem, który wymaga konsekwentnego i systematycznego podejścia. Podstawowym alergenem jest kurz i pleśń.


SIANO I SŁOMA

Sino i słoma są podstawowymi nośnikami kurzu i pleśni. Nawet najlepiej przechowywane siano i słoma będą się kurzyć, a z czasem ta ilość będzie się zwiększać. Warto zatem podejść do pomieszczenia z sianem i słomą i sprawdzić, jak bardzo się kurzą przy roztrzepywaniu. Można zmniejszyć emisję kurzu i pleśni poprzez stosowanie specjalnych środków do spryskiwania ściółek dla koni. Słomę zawsze można zastąpić ściółkami niepylącymi, które są szeroko dostępne na rynku. Warto również regularnie kontrolować jakość siana, aby uniknąć spleśniałych balotów.

JAKIE RODZAJE ŚCIÓŁKI MINIMALIZUJĄ OBJAW KASZLU?

Jednym z najważniejszych elementów jest ściółka, która powinna być wolna od pyłów i innych czynników, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Jednym z polecanych rodzajów ściółki dla koni z alergią oddechową jest ściółka wiórowa Peer-Span, która została specjalnie odpylona i zdezynfekowana termicznie, aby zminimalizować ilość pyłów i mikroorganizmów. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ wióry są łatwe do utrzymania w czystości, a także zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Kolejną opcją jest bezpyłowa ściółka lniana, na przykład Linabox, która jest dostępna w postaci sieczki słomy lnianej. Taka ściółka jest bardzo przyjazna dla dróg oddechowych konia, ponieważ naturalny len nie alergizuje, a właściwie odpylony w procesie produkcji nie pyli się w trakcie użytkowania. Ściółka lniana może być bardzo wydajna zwłaszcza przy zastosowaniu razem z matami stajennymi (np. polskimi niedrogimi matami Mataplast).

Torf termizowany to kolejna propozycja dla koni z alergią oddechową. Jest to materiał naturalny, który po poddaniu specjalistycznym procesom staje się bardzo przyjazny dla dróg oddechowych koni. Torf termizowany zawiera niewielką ilość pyłów, a także wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co pozytywnie wpływa na zdrowie konia.

 

PODŁOŻE NA PASTWISKU I PADOKU

Podłoże na którym koń przebywa, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na kaszel. Jeśli koń całe dnie spędza na pastwisku trawiastym, to problem z kurzem jest niewielki. Jednak jeśli padok szybko staje się klepiskiem, a miejsca mocno się kurzą, konieczne jest jego regularne podlewanie. Jeśli koń pracuje na placu piaskowym lub piaskowo-gliniastym NIEPOLEWANYM, gdzie po każdym kłusie unosi się chmura kurzu, musimy zareagować. Jeśli kaszel nasilający się podczas pracy w kurzu wystąpi, konieczne jest przerwanie pracy. W upalne i suche dni warto poszukać alternatywy w terenie lub na łące, aby uniknąć dalszych problemów z kaszlem u konia.


KURZ W STAJNI

Kurz w stajni powstaje podczas zamiatania przez personel. Ważne jest, aby tego rodzaju prace wykonywać tylko w pustej stajni, aby uniknąć niepotrzebnego narażenia koni na unoszący się kurz. W przypadku konieczności wykonania zadań porządkowych w zamkniętej stajni (np. zimą) można skorzystać z polewaczki, aby delikatnie zwilżyć korytarz i zminimalizować unoszenie się pyłu.

Jeśli wszystkie powyższe środki zostały wdrożone lub wykluczone, a koń nadal kaszle, sytuacja staje się poważna. Przy długotrwałym kaszlu alergicznym może pojawić się wydzielina, która prowadzi do zmniejszenia wydolności oskrzeli, a następnie płuc.

W takiej sytuacji weterynarz musi natychmiast przystąpić do udzielania pomocy. Zwykle podaje koniom sterydy oraz inne leki niezbędne do wyleczenia choroby.

 

W przypadku ALERGII, ASTMY lub KASZLU u koni

warto rozważyć przeniesienie konia do stajni angielskiej z trawiastymi padokami, zwłaszcza jeśli nie mamy wpływu na warunki w obecnej stajni. Konie potrzebują chowu pastwiskowego na świeżym powietrzu, zwłaszcza w przypadku zaawansowanych przypadków kaszlu.

Można pomóc koniom kaszlącym lub alergicznym poprzez moczenie siana lub parowanie go, co sprawia, że jest ono łatwiejsze do spożycia. Warto stosować mieszanki ziół lub suplementy, które wspomagają układ oddechowy.

W apteczce stajennej powinny znajdować się leki wykrztuśne, takie jak ACC 600, oraz witamina C. W przypadku braku pewności dotyczącej stosowania leku ACC, zaleca się skonsultowanie z weterynarzem. Leki wykrztuśne powinny być podawane najpóźniej do godziny 18:00 i najlepiej 30 minut przed lekką pracą na lonży.

W przypadku starszych lub mocno kaszlących koni, nebulizator może być skutecznym rozwiązaniem. Nebulizowanie konia solą fizjologiczną przed pracą w upalne dni nawilża układ oddechowy i ułatwia wydzielanie zalegającej wydzieliny. W sytuacjach kryzysowych można również użyć nebulizatora do podania sterydu i innych leków wziewnych.

Lekka i regularna praca jest kluczowa dla poprawy wydajności oddechowej koni kaszlących. Jeśli kaszel pojawia się tylko na krótko i tylko w pierwszym kłusie, a potem praca przebiega normalnie, jest to dobry znak. Jeśli jednak kaszel nie ustępuje i koniowi trudno jest sobie poradzić, należy zareagować, stosując coś nawilżającego w przypadku kaszlu suchego lub wykrztuśnego w przypadku kaszlu mokrego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl